Neohodnoceno

Prellenkirchen, Samt&Seide 2021

Vynikající frankovka- skvělý poměr cena/kvalita

Skladem (>6 ks)
Kód: 1512
Značka: Dorli Muhr
450 Kč / ks 371,90 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: FRANKOVKA
Země: RAKOUSKO
Ročník vína: 2021
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Hrozny pro výrobu této krásné frankovky byly sklizeny z 20 různých vinic z jižního svahu Spitzbergu, které jsou 15-35 let staré. Díky starší révě je víno krásně hedvábné, zatímco mladší víno dodává jemné aroma a osvěžující kyselou strukturu...

Hrozny byly sklizeny ručně a selektivně, lehce rozdrceny a macerovány v otevřených kvasných kádích.

Fermentace začíná po několika dnech díky přírodním kvasinkám. Spontánní kvašení probíhá velmi pomalu, při pokojové teplotě, což zaručuje velmi precizní a aromatická vína. Některé hrozny jsou pošlapané. Asi po 20 dnech se víno lisuje a následně zraje v 1000litrových dřevěných sudech a 3000litrových dřevěných fermentorech, přičemž se nepoužívá žádné nové dřevo, které by mohlo utlumit projevy krásné frankovky. Po 20 měsících je víno lahvováno bez filtrace.

Výsledkem je velmi komplexní, plné víno, které je zároveň svěží a hravé.

 pokorkem.cz:

Prellenkirchen, Samt&Seide 2021, Dorli Muhr, 13,5 %   Hodnocení: 90/100

Další zajímavé Rakousko, tentokrát ovšem nikoliv Burgenland, ale Carnuntum. Hrozny pro výrobu této Frankovky byly sklizeny z 20 různých vinic z jižního svahu Spitzbergu, které jsou 15-35 let staré. Víno zrálo ve velkých sudech, lahvováno bez filtrace. Výraznější rubínová barva, ve vůni bohaté, kombinuje červené peckové ovoce, jako jsou červený rybíz a maliny, s květinovými tóny fialky, nechybí tón pepře a jemná minerální nakouřenost. V ústech je víno středně plné, energické a šťavnaté. Působí kompaktně, s lehce vystupující kyselinou a středně výraznými taniny. Má dobrou strukturu, skvěle pitelné již nyní. Velmi jemný dotek dřeva, delikátní „feminine“ Frankovka. Dochuť s minerální slaností by mohla být o něco delší.

Zbytkový cukr: 1 g/l

Kyselina: 5,5 g/l

Wine & Degustation 09/22: 90,67 bodů- třetí místo v testu Blaüfrankisch z Rakouska- ročník 2018:

Sytější granátově červená barva s tenkým světlejším okrajem a vysoká viskozita. Aroma je intenzivnější a elegantní, s výrazným tónem tabáku a spáleného dřeva, které doplňují tóny  zralého červeného peckového ovoce. V chuti je víno středně plné a vyvážené a najdeme zde tóny jalovce, nového koření, ostružin a aronii. Dlouhý kořenitý závěr.

TIPY EXPERTŮ- Jakub Přibyl: „Toto víno ukazuje, že dokonalost nemusí být jen o plnosti a mohutnosti, ale je více schovaná v eleganci a finese.
Zároveň je to ukázka toho, že Frankovka není odrůdou jednoho stylu, ale odrůdou velkého charakteru.“

 

Dorli Muhr obnovila rodinnou tradici vinohradnictví po ukončení vysokoškolských studií. Nejprve si založila marketingovou agenturu, zaměřenou na víno, gurmánské a kulinářské produkty Wine&Partners a poté osázela vinnou révou rodinné pozemky na vrchu Spitzberg, které ležely ladem. S tehdejším manželem se pustili do produkce vína a postupně nakoupili další vinice a jejich produkce rosta, stejně jako kvalita jejich vín.

Po rozvodu ukončili také své pracovní vztahy a Dorli vede krásné vinařství sama, pod svým jménem. Sídlo jejího vinařství je v Prellenkirchen, kde před lety s vinohradnictví začínali její prarodiče. Žije tam se svou dcerou Annou a její vinařství produkuje opravdu fantastická vína, o čemž svědčí i jejich vysoké hodnocení odborníky i vinařskými magazíny.