Neohodnoceno

Ried Spitzerberg Erste Lage 2017

Elegantní, plná frankovka z vinice Spitzberg, ideální pro archivaci

Skladem (5 ks)
Kód: 1503
Značka: Dorli Muhr
1 400 Kč / ks 1 157,02 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: FRANKOVKA
Země: RAKOUSKO
Ročník vína: 2017
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l
spitzerberg Muhr 17
Novinka

Spitzerberg je vápencový blok asi 5 km dlouhý a 300 metrů vysoký východně od Carnunta. Nachází se v extrémně větrem exponované rovině mezi Alpami (pohoří Leitha) a Karpaty (pohoří Hainburg).

Množství srážek na Spitzerbergu je jen asi 400 mm za rok a letní teploty často dosahují 35 až 40 stupňů. Vápencová písčitá půda dokáže uchovat velmi málo vody, což vede k velmi nízkým sklizňovým výnosům maximálně 3000 kg hroznů na hektar.

 

Blaufränkisch je tradiční odrůda na Spitzerbergu, nemá problém s extrémně horkým letním obdobím, kdy se neočekávají žádné srážky, takže hrozny produkují malé množství cukru a zachovávají si, pro tuto odrůdu typickou kyselou strukturu, která zaručuje pomalý vývoj a dlouhou životnost.

Hrozny jsou ručně a selektivně sbírány, ve sklepě jsou lehce rozdrceny a částečně macerovány se stopkami v otevřených kvasných kádích. Toto louhování je velmi šetrné a zcela bez tlaku. Fermentace začíná po několika dnech díky divokým kvasinkám, spontánní kvašení probíhá velmi pomalu a při pokojové teplotě, rmut se nezahřívá ani nechladí. To zaručuje velmi precizní a aromatická vína. Po cca 20 dnech se víno lisuje a následně zraje v 1000 litrových dřevěných sudech, přičemž nejsou používány nové sudy, aby víno prezentovalo odrůdové tóny. Během 20měsíčního zrání je víno pouze jednou přemístěno, a nakonec lahvováno bez filtrace.

 

Víno je plné, má komplexní aroma a hodně hutnosti. Zároveň je svěží a elegantní, což je pro vína ze Spitzbergu typické.

Drucken

Zbytkový cukr: 1g/l

Kyselina: 5g/l

FALSTAFF: 95 bodů

WINE ENTHUSIAST: 96 bodů

WINE SPECATATOR: 94 bodů

GENUSSMAGAZIN *****

A LA CARTE: 96 bodů

WEIN PLUS: 92 bodů

Dorli Muhr obnovila rodinnou tradici vinohradnictví po ukončení vysokoškolských studií. Nejprve si založila marketingovou agenturu, zaměřenou na víno, gurmánské a kulinářské produkty Wine&Partners a poté osázela vinnou révou rodinné pozemky na vrchu Spitzberg, které ležely ladem. S tehdejším manželem se pustili do produkce vína a postupně nakoupili další vinice a jejich produkce rosta, stejně jako kvalita jejich vín.

Po rozvodu ukončili také své pracovní vztahy a Dorli vede krásné vinařství sama, pod svým jménem. Sídlo jejího vinařství je v Prellenkirchen, kde před lety s vinohradnictví začínali její prarodiče. Žije tam se svou dcerou Annou a její vinařství produkuje opravdu fantastická vína, o čemž svědčí i jejich vysoké hodnocení odborníky i vinařskými magazíny.