Neohodnoceno

Grüner Veltliner Ried Käferberg Erste Lage 2020

Jeden z mála ryzlinků z Kamptalu, vinifikovaný na dřevě.. Je výjimečný, stejně jako vinice ze které pochází a jako vinařská rodina, která ho produkuje.

Skladem (>6 ks)
Kód: 1584
Značka: Hiedler
780 Kč / ks 644,63 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: VELTLÍNSKÉ ZELENÉ
Země: RAKOUSKO
Region: KAMPTAL
Ročník vína: 2020
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Käferberg je jednou z nejvýznamnějších vinic v Kamptalu . Na malé ploše lze nalézt krystalické horniny střídající se s jílovitými mořskými sedimenty (jílovité opuky) a vzácnými štěrky, které se před miliony let ukládaly ve starověkém moři Paratethys a jsou naskládány na skalách "Bohemian" geologického útvaru. Réva ze které je tento krásný ryzlink roste v nadmořské výšce kolem 340 m na dvou terasách na jihovýchodním úbočí lokality, kde se v minulých tisíciletích také ukládala část spraše. Na této půdě dosahují malé hrozny těchto téměř 85 let starých vinic výjimečné hustoty a koncentrace. Slané tóny a minerální svěžest tvoří vzrušující kontrast.

Hrozny byly selektivně a ručně sklízeny v polovině října. Odstopkované, mírně rozdrcené a macerované několik hodin. Jemně stlačeno nízkým tlakem. Fermentováno v malých dubových sudech. Zrálo 16 měsíců v sudu na kalech. Lahvované nefiltrované při vysokém atmosférickém tlaku během dorůstajícího měsíce v dubnu 2022.

Výrazná a hluboká vůně s náznaky chleba, pražených vlašských ořechů až po peckovité plody (třešně, švestky)a bylinkové tóny. Velmi hutný ryzlink, aromatický, bohatý v chuti má krásné náznaky žlutého ovoce, sudu a jemné slané tóny a velmi dlouhý závěr.

ideální k archivaci!

Falstaff: 95 bodů

 

 

WEINGUT HIEDLER

Vinařství Weingut Hiedler z Kamptalu právem patří mezi špičku rakouské produkce. Historie vinařství sahá až do roku 1856 a v okolí Langenlois dnes Hiedlerovi organicky obhospodařují 30 hektarů vinic. V uplynulých letech otěže vinařství od svého otce převzali synové Ludwig junior a Dietmar.

Znakem vinařství Hiedler je sova, kterou najdete jak v samotném vinařství, tak na etiketách vín. Sova reprezentuje filozofii vinařství, tedy rovnováhu mezi přírodou a moudrostí a spojuje víno a kulturu. Vinařství Hiedler to je tradiční přístup. Ve sklepě vína vznikají s minimem intervencí, fermentace probíhá spontánně, vína často leží v kontaktu s kvasinkami. Elegance, čistý odrůdový projev a dlouhověkost patří mezi typické charakteristiky vín se sovou na etiketě.

Ročně brány vinařství opustí zhruba 200 000 lahví. S podílem 95 % jasně dominují bílá vína. Co jiného byste také čekali v Kamptalu. Polovina bílých vín připadá na Veltlínské zelené a další pětina na Ryzlink rýnský. Prémiová vína vinařství pochází z hroznů špičkových vinic jako jsou Heiligenstein, Kogelberg, Gaisberg nebo Kittmannsberg.