Neohodnoceno

Grüner Veltliner Zornberg Smaragd 2022

Nový ročník našeho oblíbeného veltlínu z Wachau

Skladem (>6 ks)
Kód: 1665
Značka: Johann Donabaum
660 Kč / ks 545,45 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: VELTLÍNSKÉ ZELENÉ
Země: RAKOUSKO
Region: WACHAU
Ročník vína: 2022
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l
GV Zornberg
Novinka Tip

Lákavá středně zelenožlutá barva. V chuti jsou krásně cítit žluté hrušky s jemným tabákovým nádechem, dotekem jablka Golden Delicious a příjemným bylinkovým kořením. Víno je středně komplexní s nádechem manga, svěží kyselinou a minerální dochutí.


Vinice Zornberg leží uprostřed Spitzer Graben. 

Vinifikace: Ocelová nádrž / 10 měsíců na jemných kalech

Vhodné párovat s rybami a drůbeží

Archivní potenciál: 10 - 15 let

WEINGUT JOHANN DONABAUM

Johann Donabaum je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých vinařů Rakouska, kde je mu přezdíváno „kometa Wachau“ a úspěchy jeho vín tuto přezdívku potvrzují. Mezi nejvýraznější ocenění jeho vín lze zařadit vysoké hodnocením Riesling a Grüner Veltliner v časopise Wine Spectator.

Relativně malé (cca 6,5 ha) vinařství Johann Donabaum se rozkládá v blízkosti města Spitz v oblasti Wachau. Vinice pokrývají jak strmé svahy, tak pro Wachau typické terasy. Vína jsou také ovlivněna chladným podnebím tohoto koutu Wachau, které se odráží v jejich jemné chuti, dlouhém závěru a ve vyváženosti svěžích kyselinek. Rozdíly v chuti a tónech vín stejné odrůdy jsou ovlivněny mineralitou jednotlivých vinic.

Tradice vinařství Donabaum začíná u pradědečka Jahonna Donabauma, který podnikal v zemědělství a vinohradnictví. V roce 1996 se rodina začala soustředit výhradně na prodej vín. Vinařství Donabaum kombinuje osvědčené tradiční postupy s moderními znalostmi. Vrací se k vinifikaci vína Smaragd ve velkých dřevěných sudech nebo používá kvasinky pocházející z vlastních vinic s cílem zvýšit komplexitu a trvanlivost vín.