Neohodnoceno

Riesling Ried Setzberg Smaragd 2019

Vynikající riesling z Wachau, top vinař, top poloha a naplněný potenciál!

Skladem (>6 ks)
Kód: 607
Značka: Johann Donabaum
850 Kč / ks 702,48 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: RÝNSKÝ RYZLINK
Země: RAKOUSKO
Region: WACHAU
Ročník vína: 2019
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Tento vynikající ryzlink má obrovský archivační potenciál! Barva je středně zelenožlutá se stříbrnými odlesky. V chuti jsou krásné šťavnaté náznaky meruněk a ananasu, jemné mučenky, náznak květového medu, a to vše s minerálním pozadím. Šťavnatá, pevná struktura, jemné tropické ovoce a živá kyselina dodává tomuto vínu na zajímavosti.

 

Falstaff: 92-94 bodů

Pod korkem 2020:

Weingut Johann Donabaum patří mezi nejambicióznější producenty regionu Wachau. Mezi špičkové polohy vinařství patří Offenberg a Setzberg, na kterých exceluje odrůda Riesling. Víno má středně výraznou žlutou barvu s odlesky bílého zlata. Ve vůni je koncentrované, kombinuje tóny meruňky, hrušky nebo žlutého melounu. Nechybí svěží tóny citronové kůry. V chuti je precizní, bohaté, se střední tělnatostí. Krásné ovocné tóny bílých peckovin, svěží kyselina, dlouhá dochuť. Příjemná slanost v závěru. Doslova pohlazení po jazyku, perfektní harmonie, elegance. Návykové pití.

W&D 2022/04:

Světlejší slámově žlutá barva se zlatými odlesky a vyšší viskozita. Aroma je intenzivnější a přímočaré, s výrazným florálním charakterem a minerálním podtónem. V chuti je víno svěží a středně plné a najdeme v ní tóny vařených kdoulí, limetek a karamboly. Středně dlouhý, pikantní závěr.

WEINGUT JOHANN DONABAUM

Johann Donabaum je považován za jednoho z nejtalentovanějších mladých vinařů Rakouska, kde je mu přezdíváno „kometa Wachau“ a úspěchy jeho vín tuto přezdívku potvrzují. Mezi nejvýraznější ocenění jeho vín lze zařadit vysoké hodnocením Riesling a Grüner Veltliner v časopise Wine Spectator.

Relativně malé (cca 6,5 ha) vinařství Johann Donabaum se rozkládá v blízkosti města Spitz v oblasti Wachau. Vinice pokrývají jak strmé svahy, tak pro Wachau typické terasy. Vína jsou také ovlivněna chladným podnebím tohoto koutu Wachau, které se odráží v jejich jemné chuti, dlouhém závěru a ve vyváženosti svěžích kyselinek. Rozdíly v chuti a tónech vín stejné odrůdy jsou ovlivněny mineralitou jednotlivých vinic.

Tradice vinařství Donabaum začíná u pradědečka Jahonna Donabauma, který podnikal v zemědělství a vinohradnictví. V roce 1996 se rodina začala soustředit výhradně na prodej vín. Vinařství Donabaum kombinuje osvědčené tradiční postupy s moderními znalostmi. Vrací se k vinifikaci vína Smaragd ve velkých dřevěných sudech nebo používá kvasinky pocházející z vlastních vinic s cílem zvýšit komplexitu a trvanlivost vín.