Neohodnoceno

GRÜNER VELTLINER Ried Thal 2022

Jeden z našich nejoblíbenějších veltlínů vůbec!

Skladem (>6 ks)
Kód: 403
Značka: Hiedler
530 Kč / ks 438,02 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: VELTLÍNSKÉ ZELENÉ
Země: RAKOUSKO
Region: KAMPTAL
Ročník vína: 2022
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Thal působí svěžím dojmem, který doplňují lehké exotické a zároveň kořenité tóny. V chuti se vyznačuje jako komplexní, plné a harmonické víno s příjemně zakomponovanou kyselinou doprovázející nádech šťavnatých citrusů a bylin. Můžeme zde nalézt jemné nuance peckovin s dotekem ananasu a jemného exotického ovoce a koření, žlutého jablka a čerstvé louky. Bohatá mineralita a delší závěr jsou další benefity chuti vína Thal. 

Atraktivní vůně grapefruitu, zeleného manga, bílých květů, zároveň chladivá a kořenitá, bobule růžového pepře. Na patře opět citrusové plody, svíravé s písčito-limetkovou mineralitou, dotek šalvěje, dlouhý a jemně rozplývavý závěr.

Pro rodinu Hiedler je vinice Thal neodmyslitelně spjata s historií vinařství, rodina zde totiž v roce 1856 obdělávala své první vinice. Je to vinice s mohutnými sprašovými terasami a stáčí se jižně od Langenlois. Na světlé spraši bohaté na vápno a křemenném písku zde roste réva stará až 80 let. 

Hrozny byly selektivně sbírány, odstopkovány a ručně lehce rozdrceny v několika várkách, v první polovině října. Po několika hodinách rmutování bylo víno jemně lisováno nízkým tlakem. Fermentováno v ocelových tancích, poté několik měsíců zrálo na jemných kvasnicích. Lahvováno v dubnu 2023, při vysokém atmosférickém tlaku a ve fázi dorůstajícího měsíce.
 
 

WEINGUT HIEDLER

Vinařství Weingut Hiedler z Kamptalu právem patří mezi špičku rakouské produkce. Historie vinařství sahá až do roku 1856 a v okolí Langenlois dnes Hiedlerovi organicky obhospodařují 30 hektarů vinic. V uplynulých letech otěže vinařství od svého otce převzali synové Ludwig junior a Dietmar.

Znakem vinařství Hiedler je sova, kterou najdete jak v samotném vinařství, tak na etiketách vín. Sova reprezentuje filozofii vinařství, tedy rovnováhu mezi přírodou a moudrostí a spojuje víno a kulturu. Vinařství Hiedler to je tradiční přístup. Ve sklepě vína vznikají s minimem intervencí, fermentace probíhá spontánně, vína často leží v kontaktu s kvasinkami. Elegance, čistý odrůdový projev a dlouhověkost patří mezi typické charakteristiky vín se sovou na etiketě.

Ročně brány vinařství opustí zhruba 200 000 lahví. S podílem 95 % jasně dominují bílá vína. Co jiného byste také čekali v Kamptalu. Polovina bílých vín připadá na Veltlínské zelené a další pětina na Ryzlink rýnský. Prémiová vína vinařství pochází z hroznů špičkových vinic jako jsou Heiligenstein, Kogelberg, Gaisberg nebo Kittmannsberg.