Neohodnoceno

Carnuntum 2019

Svěží cuvée z Carnutum!

Skladem (>6 ks)
Kód: 1683
Značka: Dorli Muhr
400 Kč / ks 330,58 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: CUVÉE
Země: RAKOUSKO
Region: CARNUNTUM
Ročník vína: 2019
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

V důsledku eroze v průběhu mnoha desetiletí mají níže položené vinice Carnutum silnější vrstvy půdy než ostatní. Ve velmi suchých letech má spodní část lepší výživu a více vody a proto hrozny dozrávají rovnoměrněji a plněji než na výrazně skrovnějších místech výše. V letech s vlhkým podzimem hrozny v těchto nižších partiích dozrávají později a zcela jinak než ostatní.

Hrozny z těchto vinic použila Dorli Muhr pro produkci cuvée „Carnuntum“ 65% Blaufränkisch a 35% Syrah.

Kvašení divokými kvasinkami a macerace velmi jemná ve velkých dřevěných fermentorech bez použití mechanických nástrojů. Hrozny a mošt se neohřívají ani nechladí. Během dvou let zrání vína provádí pouze jednu podrážku – po zbytek času víno zraje jen pomalu.

Výsledkem je působivé víno, velmi svůdné, s ovocem, jemností a lákavou kyselinou. Je to víno, které sommeliéři rádi podávají po skleničce, protože se vyvíjí a zdokonaluje, čím déle je láhev otevřená.

Ročník 2019
Konec jara byl chladný a vlhký, což poskytlo půdě dostatek vody na dlouhé a velmi suché léto. Podzim byl také suchý a slunečný, ale docela brzy se ochladilo.

Se všemi těmito peripetiemi nakonec ročník přinesl ideální podmínky pro výjimečný ročník, který ukazuje komplexnost a zároveň elegantní svěžest.

Spolu s rokem 2017 je rok 2019 na Spitzerbergu rozhodně největším rokem desetiletí.

Alkohol: 12%

Zbytkový cukr: 1g/l

Kyselina: 5,8 g/l

James Suckling: 90 bodů

Robert Parker: 90 bodů

Dorli Muhr obnovila rodinnou tradici vinohradnictví po ukončení vysokoškolských studií. Nejprve si založila marketingovou agenturu, zaměřenou na víno, gurmánské a kulinářské produkty Wine&Partners a poté osázela vinnou révou rodinné pozemky na vrchu Spitzberg, které ležely ladem. S tehdejším manželem se pustili do produkce vína a postupně nakoupili další vinice a jejich produkce rosta, stejně jako kvalita jejich vín.

Po rozvodu ukončili také své pracovní vztahy a Dorli vede krásné vinařství sama, pod svým jménem. Sídlo jejího vinařství je v Prellenkirchen, kde před lety s vinohradnictví začínali její prarodiče. Žije tam se svou dcerou Annou a její vinařství produkuje opravdu fantastická vína, o čemž svědčí i jejich vysoké hodnocení odborníky i vinařskými magazíny.