Neohodnoceno

Žilavka 2021

Svěží, suché víno málo známé odrůdy, která Vás nadchne!

Skladem (>6 ks)
Kód: 1608
Značka: Vinogradi Nuić
360 Kč / ks 297,52 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: CUVÉE
Země: BOSNA A HERCEGOVINA
Region: HERCEGOVINA
Ročník vína: 2021
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l
žilavka
Tip

Barva tohoto vína je jasně žlutá se zelenými odlesky. Ve vůni jsou květinové a citrusové tóny, které lákají k ochutnání. V chuti je žilavka velmi svěží a vyvážená a krásně doplňuje lákavou vůni.

Podávejte vychlazené na 10-12°C. Vychutnejte si se sýry, lehkými těstovinami, vařeným jehněčím masem, drůbeží nebo rybami.

Hrozny byly ručně a selektivně sklizeny a po vychladnutí vylisovány, aby mošt dále chladl před studenou fermentací za kontrolovaných podmínek. Víno zrálo na sedimentech v nerezových tancích šest měsíců.

Tato autochtonní balkánská odrůda je typická především pro oblast Hercegoviny, kde nejzastoupenější vinnou odrůdu v regionu. Její název je odvozen od slova "žilav", neboli šlachovitý, značící, že se jedná o odrůdu velmi odolnou a schopnou růst i v nehostinných podmínkách. Tyto vlastnosti ji často kvůli volbě půdy dávají značnou mineralitu. Pro toto víno byla žilavka doplněna: Krkošija 10%, Bena 5%

 

Vinogradi Nuić se nachází v jihozápadní části Hercegoviny, v obci Crnopod, kde je nejčastějším pěstování původních odrůd Žilavka a Blatina. Vinice se rozkládají na ploše 35 hektarů, ideální pro pěstování vinné révy, a to díky nadmořské výšce 140m, jihozápadní poloze a mírným zimám, které střídají slunečná léta.

Historie ‚Vinogradi Nuic‘ začíná v roce 2004, po obdělání skalnaté červené půdy na ploše 7 hektarů. Před kultivací byla tato krasová plošina pokryta typickou hercegovskou vegetací, z níž můžeme zmínit šípek, ostružiní, vřes, šalvěj a jalovec. Dnes můžete najít aromatické tóny těchto rostlin ve vínech produkovaných tímto vinařstvím. Spolu s původními odrůdami Žilavka a Blatina, tam také byla vysazena Bena a Krkošija, pak Trnjak, Cabernet Sauvignon, Alicante Bouschet a Plavac Mali. Na začátku roku 2008 přišli na trh se třemi různými víny: Žilavka, Blatina Blatina a Barrique.

Rozloha vinařství se od jeho počátků několikrát zvětšila a v roce 2010 byly vysazeny první červené odrůdy.

‚Vinogradi Nuić‘ je koncipována jako projekt, který je založen na dvou základních přesvědčeních- vyrábět vysoce kvalitní hrozny při zachování respektu k ekosystému a dosažení vynikající kvality vína s využitím osvědčených i moderních technologií. Cílem tohoto vinařství je sledovat přírodu a její zákonitosti, a umožnit, aby ukázala svou sílu a potenciál.
Některá vína zrají v dřevěných sudech z francouzských dubů, kde jsou chráněné před nepříznivými vnějšími vlivy.