Neohodnoceno

Espectacle 2017

Poslední lahve výjimečného vína!

Skladem (3 ks)
Kód: 246
Značka: Clos Figueras
3 510 Kč / ks 2 900,83 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: GRENACHE
Země: ŠPANĚLSKO
Region: MONTSANT
Ročník vína: 2017
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Zcela mimořádné a exkluzivní víno Espectacle pochází ze španělské oblasti DO Monsant. Víno je vyrobeno z hroznů 120 let staré vinice osazené odrůdou Garnacha. Tato vinice se nachází ve velmi prudkém svahu s vápenitým podložím. Velikost vinice jsou pouze 2 hektary a vzhledem k příkrému svahu probíhají veškeré práce na vinici ručně. Na výrobě vína Espectacle se podílí tým vinařských expertů dané oblasti – Réné Barbiér, Christopher Cannan a Marta Conde.

Butikové vinařství Clos Figueras se nachází u města Gratallops a produkuje vína Serras, Figueres a také naprosto mimořádné víno Espectacle, které v profesionálních hodnoceních dosahuje naprostého vrcholu (Robert Parker 99 bodů).

Majitel vinařství Christopher Cannan, vlastnící exportně orientovanou společnost Europvin, objevil potenciál Prioratu v r. 1983, kdy ochutnal láhev ročníku 1974 od vinařství Scala Dei. Po setkání s majitelem začal tato vína vyvážet do světa.

V r. 1989 byl Christopher členem skupiny nadšenců, jíž se přezdívalo „Gang pěti“ (spolu třeba s Alvarem Palaciosem nebo René Barbierem), kteří v tomto roce na opuštěné farmě u Gratallops, vyrobili první víno. Poté, co o pár let později ukázal jedno z vín Robertu Prakerovi, který o tom publikoval článek (s vysokým hodnocením tohoto vína), vešel ve svět Priorat jako vynikající vinařská oblast. V současnosti nese, jako jediná spolu s oblastí Rioja, nejvyšší označení kvality DOCa.

Christopherovi se podařilo v r. 1997 zakoupit na sever od Gratallops starou usedlost spolu s 10 ha opuštěných teras, v jednom celku, jež nese označení Clos Figueras. V r. 2000 vyrobil první víno Clos de Figueres, vlajkové lodě vinařství. V tomto roce zakoupil dalších 8 ha pozemků. Z celkových 18 ha patřících vinařství je 12 ha osázeno vinnou révou. Clos de Figueres získalo už v r. 1991 od R. Parkera 96 bodů a od té doby žádný ročník neměl méně než 94 bodů.

Vinařství vyrábí v současnosti 3 červená vína, zmíněné Clos de Figueres ze starých vinic (s některými keři staršími i 60 let), Font de la Figuera, z vinic vysázených v r. 1998 a pak Serras del Priorat. Má také, překvapivě na tuto oblast, bílé víno Font de la Figuera Bianco, tvořené převážně odrůdou Viognier. Ten byl vysázen omylem, kdy si pan majitel objednal Cabernet Sauvignon, dodané odnože vysázel, ovšem když pak většina hroznů těchto sazenic neměnila světlou barvu, rozborem se zjistilo, že ve skutečnosti byl většina sazenic z odrůdy Viognier (tato výsadba byla ve vinařství ale přesto ponechána). 

http://www.closfigueras.info/