Neohodnoceno

Aux Lieux - Dits Gigondas 2018

Velké víno z Gigondas, ideální k archivaci.

Skladem (6 ks)
Kód: 34
750 Kč / ks 619,83 Kč bez DPH
Kategorie: VÍNA
Odrůda vína: CUVÉE
Země: FRANCIE
Region: JIŽNÍ RHONA
Ročník vína: 2018
Obsah cukru: Suché víno
Objem lahve: 0,75 l

Krásné cuvée, které odráží charakter všech osmi poloh (lieux-dits), ze kterých byly sklizeny hrozny pro jeho výrobu. Tyto vinice jsou všechny v okolí Gigondas a každá z nich, stejně jako každá ze čtyř odrůd (Grenache 75 %, Mourvèdre 13 %, Syrah 10 %, Cinsault 2 %) přináší tomuto víno svou vlastní osobitost.

Ovocné víno s jemnými bylinnými tóny, které časem mění svůj charakter a dozrává ke kořenitějším tónům. Tmavě granátová barva s černými odlesky, minerální svěžest a v chuti lesní jahody, ostružiny, jalovec a estragon.

ZPŮSOB PĚSTOVÁNÍ: Biodynamický certifikát Ecocert a Biodynamický certifikát Demeter.

SKLIZEŇ & VINIFIKACE: Hrozny jsou ručně sbírány do přepravek a tříděny ve vinici před druhým tříděním ve sklepě. Část (podle povahy ročníku a vinice) se odstopkuje a hrozny se samospádem plní do nádrží, aby byla zajištěna celistvost bobulí. Fermentace probíhá v termoregulovaných nerezových kádích po dobu 20 až 30 dnů. O ražení se rozhoduje po ochutnání. Lisováno pneumaticky. Jablečno-mléčná fermentace v kádi. Vína se čiří usazováním přes zimu ve sklepě. K plnění sudů dochází na jaře.

ZRÁTÍ: 18 měsíců v 36-ti hektolitrových dubových a 8-hektolitrových terakotových sudech, nefiltrované

Vinařství Santa Duc se nachází v oblasti Gigondas. Provensálské vinice mají vynikající pověst již od gallo-římském období a to díky plnému charakteru svých červených vín. Sami vinaři se řídí přísnými pravidly, která se dohodly dodržovat tak, aby kvalita vína z této oblasti byla všeobecně co nejlepší. Např. maximální výnos je stanoven na 36 hl na hektar, třídění hroznů,...

V roce 1874 byly postaveny první budovy tohoto vinařství. Již pět generací se podílelo na současné prestiži «Domain Santa Duc». Každá generace vylepšovala a modernizovala tak, že nyní patří toto vinařství mezi ty nejlepší a nejvyhlášenější v oblasti Gigondas.

Respekt. To je klíčové slovo, kterým se v Santa Duc řídí veškerá rozhodnutí týkající se vína. Víno je zde považováno za živou bytost, která má-li dobře prospívat, potřebuje být v rovnováze s prostředím. A to je vinařům úkol. Zde se o to starají s velkým citem, snaží se zachovávat biologickou rozmanitost prostřednictvím ekologického zemědělství. Průběžně pečují o půdu a pokud jde o zeleň, odstranění rohovinotvorné tkáně, rané sklizně, odstranění listů jsou pro ně samozřejmostí. Zralé hrozny jsou pak ručně sbírány a jemně rozdrceny. Poté jsou macerovány po dlouhou dobu, aby vína získala komplexní aroma a jemné třísloviny. A poté zrají ve vinných sudech nebo velkých sudech.
V Santa Duc, vědí, jak na to. Studená macerace za sklizně, fermentace s přirozenými kvasinkami, kultivace na kalech, plnění do lahví bez filtrace ... Vědí také, jak používat nové údaje zjištěné na základě výzkumů a zaměstnávají ty nejlepší techniky.

Grenache, Mourvèdre, Syrah a Cinsault - odrůdy pěstované tímto vinařstvím rostou na dvou druzích půd. Na vápnitých slínech z období křídy a na chudé červené kamenito-jílovité půdě původem z čtvrtohor. Kombinace těchto kontrastujících půd dává vyvážená vína, plná a přitom elegantní.