Kremstal & Wachau s Pavlem Šatným

Wachau & Kremstal (Rakousko)

Dvě sousední vinařské oblasti, které se rozkládají na obou březích Dunaje nedaleko starobylého města Krems. Oblasti se stejnou odrůdovou skladbou a přece tak jiné.

Oblast Kremstalu vám představíme prostřednictvím vinařství Zöhrer z Kremsu, které má tradici delší než 750 let a z oblasti Wachau ochutnáne vína ze špičkového vinařství Johann Donabaum (Spitz)

1. Historie vinařství Zöhrer z Kremsu sahá hluboko do minulosti. Záznamy potvrzují, že vinice byly obdělávány již kolem roku 1300. V současnosti vinařství vede charismatický Toni Zöhrer 36. svého jména. Roku 2011 byl Toni Zöhrer zvolen nováčkem roku, vinařství Zöhrer opakovaně vyhrálo soutěž Kremser sandgruber champion degustations a získalo zlaté medaile na výstavách vín po celém Rakousku. S exportem začali Zöhrerovi v roce 1989 a od té doby dovážejí svá skvělá vína nejen po celé Evropě, ale také do Ameriky a Asie. Vinařství Zöhrer sídlí v krásném statku, kde nabízejí také velmi útulné ubytování v blízkosti krásných vinic s dechberoucím výhledem na Klášter Göttweig.

2. Johann Donabaum, jeden z nejtaletovanějších mladých vinařů Rakouska, získávající stále více respektu a ocenění. Rakouský tisk ho před časem nazval „kometou Wachau“ a toto označení bylo nedávno potvrzeno vysokým hodnocením jeho vín Riesling a Grüner Veltliner v časopise Wine Spectator. Vinařství Johann Donabaum obhospodařuje relativně malé cca 6,5 hektarové rodinné vinohrady v okolí města Spitz v oblasti Wachau. Jeho rodinné vinice se rozprostírají jak na strmých svazích, tak na typických terasách. Chladné podnebí tohoto koutu Wachau umožňuje produkovat vína výrazně jemná s dlouhým závěrem, vyvážené svěžími kyselinkami. Delikátnost vín Vinařství Johann Donabaum pak zdůrazňuje rozdíl v mineralitě jednotlivých vinic – sám říká, že každé vinici chce nechat malovat obraz místa, kde vyrůstá. Johann Donabaum je přesvědčen, že tradiční znalosti v kombinaci s moderním způsobem myšlení je klíčem k nejkvalitnějšímu vínu.